přejít na úvodní stránku

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dotazník číslo 153 vyplněný za organizaci Step by Step ČR, o.s.
PříspěvekNapsal: 14 črc 2009, 22:13 
Jste žena nebo muž?
žena

Platí o Vás, že jste:
- rodič
- patříte (též) do skupiny, která zde není jmenována

Pokud patříte i do jiné skupiny, napište, do jaké:
lektorka

Budete v tomto příspěvku mluvit pouze sám (sama) za sebe nebo za nějakou skupinu, která si Vás vybrala, abyste hovořil(a) jejím jménem?
Mluvím za skupinu, která si mne vybrala, abych hovořil(a) jejím jménem.

Přesný název skupiny nebo organizace, za kterou budete hovořit:
Step by Step ČR, o.s.

Internetové stránky Vaší skupiny nebo organizace:
www.sbscr.cz

Organizace, kterou reprezentujete, je:
- občanské sdružení nepedagogického zaměření

Je podle Vás tvorba takto pojatého systému podpory profesního růstu učitelů v našem školství potřebná?
ano, v každém případě
zejména v pojetí tohoto systému jako podpory (nikoli kontroly)

Klade současná společnost na učitele nějaké nové a náročné požadavky ve srovnání s dobou, kdy jste sami byli žáky?
ano
ano, zejména v oblastech komunikace s žáky a rodinami dětí

Jaké věci v současné době nejčastěji zbytečně odvádějí pozornost a síly učitelů od toho, aby se mohli věnovat zvyšování kvality vlastní výuky a vlastnímu profesnímu růstu? Buďte co nejkonkrétnější (například místo „zbytečná administrativa“ napište, co tím konkrétně myslíte).
zbytečná administrativa ve smyslu: evidence školního/ třídního majetku, kopírování pracovních listů , dozory apod.

V prvním kole diskuse učitelé popisovali, co by jim pomohlo lépe se soustředit na kvalitu výuky a vlastní profesní rozvoj. Kdybyste měl(a) Vy osobně rozhodnout, do jakých opatření se mají investovat miliardy korun ze státního rozpočtu s cílem zvýšit kvalitu učitelské práce a musel(a) byste seřadit následující položky podle priorit, jak byste je seřadil(a)? Každé z následujících položek smíte přiřadit pouze jedno číslo od 1 do 10. Každé číslo smíte použít pouze jednou (1 = nejvyšší priorita, 10 = nejnižší priorita).
- 2 - Podstatně zvýšit mzdy učitelům.
- 4 - Vytvořit takové podmínky (vzdělávací, legislativní i finanční), které zajistí, že na školách budou pouze kvalitní ředitelé, kteří budou případně i odvolatelní na základě objektivních kritérií kvality.
- 1 - Odstranit neodborné činnosti učitelů prostřednictvím pomocného personálu (dozory, kopírování, vybírání peněz na školní akce, evidence a inventarizace majetku, …).
- 3 - Zajistit kvalitnější nabídku dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a výrazně navýšit příděl peněz školám na toto vzdělávání (kurzy).
- 5 - Sdílet praktické zkušenosti mezi učiteli a financovat odbornou kolegiální podporu učitelů navzájem (činnost uvádějící učitelů a mentorů, činnost učitelů-metodiků, oborových didaktiků, činnost navzájem se učících týmů učitelů).
- 8 - Výrazněji zohlednit další odborné činnosti učitelů, které však nesouvisejí přímo s výukou (například výrazněji snížit počet hodin výuky pro výchovné poradce, metodiky prevence, koordinátory ŠVP, koordinátory ICT apod.).
- 10 - Zlepšit materiální vybavení škol (pomůcky, učebnice, literatura, počítače, nábytek, …).
- 7 - Vytvořit lepší podmínky pro duševní hygienu učitelů (opatření zaměřená na předcházení vyhoření).
- 6 - Zajistit kvalitnější přípravné vzdělávání učitelů na fakultách, které je lépe připraví na školní praxi.
- 9 - Vytvářet a zpřístupňovat kvalitní osvědčené metodické materiály.

Jak by podle Vás mohla probíhat odborná podpora učitelů, kteří budou usilovat o dosahování kritérií popsaných ve standardu? Kdo a jak by mohl tuto podporu účinně poskytovat?
a) standard jako zdroj učitelovi reflexe+ následný plán rozvoje s ohledem na zvyšování kvality své práce a dosažení (posunutí směrem ke) standardu
b)mentor (externí/ interní- zkušený učitel ze školy


Jak by podle Vás mohl konkrétně probíhat proces sebehodnocení učitelů s použitím standardu?
Vlastní sebehodnocení-→ reflexe učitele→zmapování, aktuální stav, kde se momentálně v jednotlivých oblastech nachází (to předpokládá jasné vymezení standardu a případných indikátorů (ukazatelů kvality); popř. zaznamenat četnost (běžně/ téměř vždy- občas- zatím ne) a definování potřeb učitelů (co by jim pomohlo, aby standardu dosáhli (kurz, mentor, kolegiální podpora apod.)

Jakým způsobem by mělo probíhat prokazování, že učitel dosáhl některé úrovně standardu? Kdo a jakým konkrétním způsobem by se měl podílet na tomto procesu, aby prokazování bylo spolehlivé, důstojné a užitečné pro profesní rozvoj učitele? Navrhněte konkrétní postup:
1. Sebehodnocení + učitelské portfolio (příklady příprav na hodinu, ukázky hodnocení, sebehodnocení, komunikace s rodinou, plán dalšího vzdělávání apod.)
2. Hodnocení zkušeným kolegou nebo ředitelem
3. Mentorská podpora (dlouhodobější proces) – přímá práce s učitelem- pozorování, plánování, vyhodnocování, DVPP apod.
4. Externista, např. certifikátor- potvrzení úrovně dosažení standardu nebo plán dalšího rozvoje (body 2.- 4 stále v „duchu“ max. podpory a motivace učitele, poskytnutí zpětné vazby na jeho práci- nikoli hledání chyb a kontrola!;Jak zajistit, aby práce se standardem nesvazovala originalitu a tvořivost jednotlivých učitelů a škol a jedinečnost každé pedagogické situace?
např. učitelské portfólio, které bude dokládat rozmanitost dalších postupů, metod a promyšleného plánování apod. než ty, které byly evidentní v "momentě pozorování".

V současné době uvažujeme o třech úrovních standardu. Jak vysoká měsíční mzda učitele by byla pro Vás osobně dostatečně motivující pro dosahování jednotlivých úrovní standardu?
Komentář
Tak toto je spíše odhad z kategorie „dojmologie“. Myslím si, že každá úroveň by mohla být zohledněna + 5000 Kč

Jak by se podle Vás dala snížit nebo vyloučit další rizika, která byla pojmenována v prvním kole diskuse (nadměrná administrativní zátěž, formalismus apod.)?
Jasná, měřitelná kritéria (činnostní zaměření)Plánování - váš komentář (prostor pro pozměňovací návrhy)
-do plánování zapojuje děti, využívá jejich zájmů a zkušenostíProfesní rozvoj učitele - váš komentář (prostor pro pozměňovací návrhy)
Průběžně reflektuje a vyhodnocuje efektivitu své práce
-Respektuje svoje možnosti, dbá na vlastní psychohygienu.Je podle Vás výčet profesních znalostí pro účely standardu vyhovující?
spíše ano
spíše ano, možná doplnit o základní znalosti z oblasti legislativy (práva dětí, práva a povinnosti učitelů, rodičů…(???)

Pokud Vám nevyhovuje členění standardu předložené v našem návrhu a pokud chcete navrhnout vlastní členění nebo vlastní ucelený návrh standardu, učiňte to zde.
Možná standardy doplnit o oblast inkluzivního vzdělávání (rovné příležitostí ve vzdělávání -jak konkrétně se to ve výuce projevuje)- vzdělávací strategie, výukové materiály, prostor pro spolupráci apod.

Obsah standardu bude i v budoucnu revidován na základě získaných zkušeností. Jak často by podle Vás mělo v budoucnu docházet k přepracování standardu a jakým způsobem by k tomu mělo docházet?
ideálně po 5 letechJakékoli Vaše komentáře k tématu diskuse
Jako důležité vnímám jasné a srozumitelné pojmenování základního standardu. Ostatní upřesnění může být v rovině např. indikátorů (ukazatelů kvality)- jak se to může konkrétně ve výuce projevovat (příklady)Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
OPVK Provoz diskusního fóra Standard kvality profese učitele technicky zajišťuje Národní ústav pro vzdělávání jako součást Metodického portálu RVP.cz.

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz